Strona głównaInternetSposób na własną stronę internetową

Sposób na własną stronę internetową

Wbrew powszechnemu mniemaniu, aby stworzyć stronę internetową nie trzeba być profesjonalnym informatykiem. Zamiast płacić komuś, aby założył stronę w naszym imieniu, można poświęcić chwilę na naukę i zrobić to samemu.

Od czego zacząć?

Przed zagłębieniem się w techniczne szczegóły, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jaki cel chcemy osiągnąć, zakładając własną stronę internetową. Sprecyzowanie celu będzie mieć wpływ na wszystkie kolejne kroki, dlatego warto poświęcić na ten etap nieco więcej czasu. Brak konkretnie wyznaczonego celu najprawdopodobniej doprowadzi do tego, że stworzona przez nas strona nie spełni pokładanych w niej oczekiwań. Dobrze aby nasze priorytety były jak najbardziej sprecyzowane. Pozwoli to na uniknięcie podstawowych błędów podczas tworzenia strony.

Co jest potrzebne do stworzenia strony?

Domena

Do stworzenia własnej strony internetowej w pierwszej kolejności niezbędna jest domena. Jest to adres pod jakim nasza strona będzie dostępna w internecie. Dobrze zdecydować się na domenę, którą łatwo zapamiętać, a przy tym stosunkowo krótką. Jeśli chodzi o wybór rozszerzenia, najpopularniejsze wśród polskich internautów są .pl i .com – warto zdecydować się na jedno z nich.

Hosting

Hosting można określić jako miejsce na serwerze. Można uruchomić go samodzielnie na własnym komputerze, jednak jest to bardzo złożony proces. Najprostszym rozwiązaniem jest wykupienie usługi hostingu. W internecie nie brakuje firm, które je oferują. Koszty różnią się w zależności od rodzaju usługi. Dobrym wyborem dla przeciętnego użytkownika jest hosting współdzielony, którego koszt nie przekracza zazwyczaj 300 złotych netto w skali roku.

CMS

CMS to system, który umożliwia swobodny rozwój strony i zarządzanie jej zawartością. Na rynku znajdziemy wiele firm które oferują tego typu systemy, ale wiele z nich to rozwiązania płatne i nierzadko dość kosztowne. Alternatywą są rozwiązania OpenSource, a zwłaszcza najpopularniejszy na świecie system CMS WordPress, którego udział w rynku systemów CMS przekroczył już 60%. Korzysta z niego ponad 33% stron dostępnych w Internecie co oznacza, że co trzecia witryna na jaką wchodzisz jest uruchomiona na bazie tego rozwiązania. WordPress wykorzystywany jest zarówno do stron o charakterze prywatnym jak również biznesowym, a paleta marek które wykorzystują ten system jest imponująca: Disney, Microsoft, Facebook, MTV, New York Times… można by wymieniać bardzo długo.

Na bazie WordPressa uruchomisz m.in.:

  • blogi
  • sklepy internetowe
  • strony firmowe
  • portale informacyjne
  • serwisy ogłoszeniowe
  • i wiele więcej

Pomoc i dodatkowe informacje

Dobra strona jest zbudowana w sposób kompleksowy. To nie tylko hosting, domena czy system CMS, ale również odpowiednio opracowana strategia marketingowa, która pozwoli wyróżnić się i pozyskać odpowiedni ruch, który dalej w umiejętny sposób warto konwertować np. w lojalnych Klientów.

Tworząc własną stronę, zwłaszcza bazującą na systemie WordPress nie będziemy mieli większych problemów. W sieci znaleźć można wiele materiałów edukacyjnych, które poprowadzą nas za rękę nie tylko przez proces jej budowy, ale także pomogą ją odpowiednio optymalizować pod kątem naszych celów. Pozwolą także rozwiązywać ewentualne problemy i podsuną ciekawe pomysły. Jednym z takich miejsc jest blog o jednoznacznej, wszystko mówiącej nazwie: Jak Zrobić Stronę Internetową. Znajdziemy tu tutoriale, porady, kursy, a także filmy wideo, na których możemy obejrzeć m.in. proces uruchamiania strony krok po kroku.

Własna strona internetowa to ogromny potencjał. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu i zaangażowania, aby utworzyć ją samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read