Nowoczesne skanery 3D to urządzenia pozwalające na sprawne i precyzyjne dokonywanie pomiarów obiektów, które trudno zmierzyć z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Części maszyn i urządzeń, elementy biżuteryjne, protezy, formy i matryce, słowem – przedmioty o nieregularnych kształtach, trudno jest odwzorować z wykorzystaniem linijki i ołówka. Byłoby to zadanie niezwykle czasochłonne, a w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się niezawodne, szybkie i precyzyjne urządzenie metrologiczne, jakim jest skaner 3D.
Profesjonalny skaner 3D – charakterystyka
Wykorzystanie technologii 3D w procesach produkcyjnych pozwala na wytwarzanie produktów w imponującej jakości. Skanery 3D, maszyny sterowane numerycznie i drukarki 3D wkroczyły do przedsiębiorstw produkcyjnych i pozwoliły na optymalizację zachodzących tam procesów. Oczywiście ogromne znaczenie ma jakość wykorzystywanego urządzenia, gdyż nie każdy skaner 3D pozwala na wykonanie skanów z równie dużą dokładnością, nie każdy jest urządzeniem na tyle wydajnym i trwałym, by mógł się sprawdzić w trudnych warunkach przemysłowych.
Skaner 3D do zastosowań profesjonalnych (do kupienia na tej stronie) posiada odporną obudowę o podwyższonej normie szczelności, co sprawia, że nie straszne mu kurz czy wilgoć, zatem może być stosowany wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, i to w zmiennych warunkach pogodowych. Urządzenie zostało wyposażone w wysokiej jakości obiektywy i kamery, a zastosowane układy optyki charakteryzują się wysoką stabilnością mechaniczną. Najważniejsza jest jednak dokładność skanowania – najlepiej, jeśli została potwierdzona certyfikatem niezależnego laboratorium metrologicznego.
Podstawowe zastosowania profesjonalnych skanerów 3D
Skaner 3D, który łączy w sobie kluczowe dla użytkownika parametry, a więc wysoką dokładność pomiaru, dużą gęstość punktów przestrzennych oraz obszerny zakres pomiarowy, może być wykorzystywany w firmach realizujących projekty wymagające wysokiej precyzji pomiarów. Profesjonalne skanery 3D są zatem stosowane w inżynierii odwrotnej, bezstykowej kontroli jakości oraz w procesach szybkiego prototypowania. Jako przykłady wykorzystania można wymienić m.in. precyzyjne odtwarzanie dokumentacji CAD, rekonstrukcję uszkodzonych elementów i części, pomiar trudno mierzalnych obiektów czy też bezstykową kontrolę jakości detali wykonanych ze szkła, gumy i tworzyw sztucznych. Skaner 3D do zastosowań profesjonalnych pozwala na utworzenie dokładnych wizualizacji obiektów o skomplikowanym kształcie. Tak powstałe modele można wykorzystać do produkcji zamiennika lub jako punkt wyjścia do projektowania nowych produktów.