Strona głównaFinansePodatki przy zakupie mieszkania od dewelopera. O czym warto pamiętać?

Podatki przy zakupie mieszkania od dewelopera. O czym warto pamiętać?

Osoby decydujące się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli nowego lokalu wprost od dewelopera często zastanawiają się, czy posiadają w związku z tym jakieś obowiązki podatkowe. Co mówią o tym przepisy?

Podatki przy transakcjach nieruchomości mogą być naprawdę bardzo wysokie. Wynika to przede wszystkim z wartości nieruchomości, która liczona jest w setkach tysięcy złotych. Na szczęście, kupno własnego mieszkania nie zawsze wiążę się z koniecznością zapłaty podatków. O czym muszą pamiętać osoby nabywające mieszkanie od dewelopera?

Mieszkanie od dewelopera – zapomnij o problemach z podatkami przy zakupie!

Na szczęście, w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera kwestie podatkowe nie są zbyt zawiłe. Na kupującym w tym przypadku ciąży właściwie tylko jeden podatek – podatek od nieruchomości, któremu przyjrzymy się potem. Samo podpisanie umowy rezerwacyjnej nieruchomości, umowy przedwstępnej czy też umowy deweloperskiej nie wywołuje u kupującego żądnych obowiązków podatkowych. W przypadku umowy deweloperskiej wprawdzie pojawia si podatek VAT, jednak w tym przypadku rozlicza go deweloper, na przykład deweloper w Szczecinie, gdy to tam kupujemy nieruchomość, dlatego jako kupujący nie ma żadnych obowiązków w związku z jego płatnością.

Także wtedy, gdy nieruchomość jest już ukończona i mieszkanie jest gotowe do odbioru, nie pojawiają się żadne obciążenia podatkowe. Możemy spotkać się jednak z praktyką, że deweloper narzuca na kupującego podatek od nieruchomości lub opłaty za użytkowanie wieczyste liczone od nieruchomości wspólnej – w takiej sytuacji kupujący nie ma jednak obowiązków podatkowych, ponieważ zwraca on tylko to, co deweloper zapłacił jako podatek od nieruchomości lub opłata za użytkowanie wieczyste gruntu.

Podatek od nieruchomości – płacony po przeniesieniu własności

Dopiero przy podpisaniu końcowej umowy przeniesienia własności na nabywcę nakładany jest obowiązek podatkowy dotyczący podatku od nieruchomości. Fakt ten trzeba wtedy zgłosić w urzędzie miasta lub gminy, aby urząd naliczył odpowiednią wysokość podatku. Wysokość podatku od nieruchomości jest zależna od powierzchni użytkowej lokalu oraz przynależnych pomieszczeń oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Pod uwagę bierze się także stawki podatku za metr kwadratowy powierzchni nieruchomości ustalanej przez miasto lub gminę oraz przeznaczenie lokalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read