Podatki przy zakupie mieszkania od dewelopera. O czym warto pamiętać?

Podatki przy zakupie mieszkania od dewelopera. O czym warto pamiętać?

Osoby decydujące się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli nowego lokalu wprost od dewelopera często zastanawiają się, czy posiadają w związku z tym jakieś obowiązki podatkowe. Co mówią o tym przepisy?

Podatki przy transakcjach nieruchomości mogą być naprawdę bardzo wysokie. Wynika to przede wszystkim z wartości nieruchomości, która liczona jest w setkach tysięcy złotych. Na szczęście, kupno własnego mieszkania nie zawsze wiążę się z koniecznością zapłaty podatków. O czym muszą pamiętać osoby nabywające mieszkanie od dewelopera?

Mieszkanie od dewelopera – zapomnij o problemach z podatkami przy zakupie!

Na szczęście, w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera kwestie podatkowe nie są zbyt zawiłe. Na kupującym w tym przypadku ciąży właściwie tylko jeden podatek – podatek od nieruchomości, któremu przyjrzymy się potem. Samo podpisanie umowy rezerwacyjnej nieruchomości, umowy przedwstępnej czy też umowy deweloperskiej nie wywołuje u kupującego żądnych obowiązków podatkowych. W przypadku umowy deweloperskiej wprawdzie pojawia si podatek VAT, jednak w tym przypadku rozlicza go deweloper, na przykład deweloper w Szczecinie, gdy to tam kupujemy nieruchomość, dlatego jako kupujący nie ma żadnych obowiązków w związku z jego płatnością.

Także wtedy, gdy nieruchomość jest już ukończona i mieszkanie jest gotowe do odbioru, nie pojawiają się żadne obciążenia podatkowe. Możemy spotkać się jednak z praktyką, że deweloper narzuca na kupującego podatek od nieruchomości lub opłaty za użytkowanie wieczyste liczone od nieruchomości wspólnej – w takiej sytuacji kupujący nie ma jednak obowiązków podatkowych, ponieważ zwraca on tylko to, co deweloper zapłacił jako podatek od nieruchomości lub opłata za użytkowanie wieczyste gruntu.

Podatek od nieruchomości – płacony po przeniesieniu własności

Dopiero przy podpisaniu końcowej umowy przeniesienia własności na nabywcę nakładany jest obowiązek podatkowy dotyczący podatku od nieruchomości. Fakt ten trzeba wtedy zgłosić w urzędzie miasta lub gminy, aby urząd naliczył odpowiednią wysokość podatku. Wysokość podatku od nieruchomości jest zależna od powierzchni użytkowej lokalu oraz przynależnych pomieszczeń oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Pod uwagę bierze się także stawki podatku za metr kwadratowy powierzchni nieruchomości ustalanej przez miasto lub gminę oraz przeznaczenie lokalu.

Podatki przy zakupie mieszkania od dewelopera. O czym warto pamiętać?
5 (100%) 1 vote

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here