Produkcja to wymagająca dziedzina przedsiębiorczości. Jednak, zapewniamy – przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi i sprawdzonych technik da się z każdej produkcji uczynić prężnie działającą i zarabiającą maszynę. Zadziałaj z systemem OptiMES!
Zastanawiając się nad sposobami na optymalizację produkcji wytłuszczyliśmy kilka przykładów działań, które stanowią dobrą bazę do uzyskania świetnych wyników.
- Obserwacja, monitoring, analiza danych z produkcji. Do wprowadzenia zmian potrzebne jest określenie co i jak działa lub nie działa, z czym jest problem, jakie parametry są w porządku, a jakie nie. Poza niezbędnym punktem odniesienia, dzięki rzetelnej obserwacji i analizie zyskujemy również szansę na ocenienie wypracowanych efektów, które nastąpią po wprowadzeniu zmian. Zbieranie danych to również podstawa do opracowania standardów działania, przekazywania informacji, określania obowiązków. Najlepszym sposobem, gwarantującym bezbłędność jest elektroniczne gromadzenie danych, które w pełni zabezpiecza oprogramowanie dla firm produkcyjnych .
- Płynny przepływ informacji. Ogrom informacji – danych z produkcji, maszyn, stanu personelu, zamówień – da się zorganizować za pomocą tradycyjnej dokumentacji papierowej. Jednak taka forma gromadzenia i udostępniania informacji nigdy nie będzie tak skuteczna jak elektroniczny obieg dokumentów w systemie informatycznym. Warto potraktować taki system jako element niezbędny w firmie produkcyjnej. Dzięki niemu wszyscy mają dostęp do bieżących informacji i danych niezbędnych do pracy, nikt nie traci czasu na wertowanie papierów. Wszystkie dane są pod ręką również na wypadek kontroli czy audytu. To wielka wygoda, a do tego uniknięcie sporej ilości stresu.
- Kontrola maszyn, to kontrola całej produkcji. W przypadku problemów z niską wydajnością działania należy rozpocząć na poziomie parku maszynowego – najczęściej to przestoje spowodowane awarią maszyn uniemożliwiają wypracowanie dobrego wyniku. Przegląd maszyn, planowanie napraw i wymiany awaryjnych części, to sprawy od których należy zacząć. Najwyższą skuteczność w kwestii kontrolowania pracy maszyn ma monitoring oparty na systemach informatycznych, takich jak system SCADA lub bardziej zaawansowany system MES. Zbieranie danych bezpośrednio z maszyn i przekazywanie informacji o stanie produkcji bezpośrednio na pulpit odpowiednich pracowników czy kierownictwa – to się sprawdza.
- Automatyzacja produkcji i systemy planowania produkcji. Proces produkcji będzie sprawniejszy tylko wtedy, gdy wszystkie jego etapy będa dobrze zaplanowane i precyzyjnie ze sobą współgrały. Stworzenie takiego dopracowanego systemu produkcyjnego wymaga maksymalnego zaangażowania, uważności i pełnej kontroli. Wypełnić te funkcje perfekcyjnie jest trudno, jednak dla inteligentnego systemu informatycznego dla firm produkcyjnych to bułka z masłem. Dlatego warto ograniczyć błędy i ryzyko inwestując w wyposażenie fabryki w odpowiednie narzędzia informatyczne.
Zawodowo przeprowadzamy firmy produkcyjne przez proces optymalizacji produkcji.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 517 827 436 i pod mailem biuro@syneo.pl oraz do testowania naszego systemu OptiMES.