Pieczątki są tak powszechnie stosowanymi akcesoriami biurowymi, że niewiele osób zastanawia się, jak właściwie powstają. Jeśli wyobrażasz sobie zecera, który składa poszczególne literki, tak aby powstał z nich szablon do odbijania… cofnąłeś się w czasie o kilkadziesiąt lat. Dziś tradycyjne techniki zostały wyparte przez automaty stemplarskie. Przy ich pomocy pieczątka może powstać nawet w kilka minut.
Technik, którymi obecnie produkowane są stemple, jest kilka – wszystkie są oparte na nowoczesnych technologiach. Coraz większą popularnością cieszą się jednak te, które pozwalają na skrócenie czasu produkcji pieczątki do minimum przy jednoczesnym zachowaniem wysokiej jakości każdego produkowanego przez nią odbicia. Kryteria te spełnia przede wszystkim metoda błyskowa, która w procesie wytwarzania stempli wykorzystuje naświetlarki.
Jak działają naświetlarki?
Automaty stemplarskie działające w oparciu o metodę błyskową są oparte o zaawansowaną, pochodzącą z Japonii, technologię Sun Stamper. Mówiąc najprościej, naświetlarka odbija zaprojektowany wzór pieczątki na specjalnej gumce światłoczułej. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Zadania, które spoczywają na osobie obsługującej tego typu maszyny do produkcji pieczątek, sprowadzają się do:
- zaprojektowania wzoru pieczątki – może on zawierać nie tylko informacje tekstowe, ale również np. logo firmy czy inną grafikę. Można to zrobić w kilka minut przy pomocy prostego w obsłudze oprogramowania;
- wydrukowania zaprojektowanego wzoru na specjalnej folii światłoczułej – do wykonania wydruku można wykorzystać zwykłą, laserową drukarkę biurową;
- włożenia folii wraz z gumką światłoczułą do naświetlarki i zatrzaśnięcia klamry;
- uruchomienia naświetlarki jednym przyciskiem – urządzenie automatycznie dostosuje liczbę błysków do specyfiki wzoru stempla, a proces naświetlania trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund,
- umieszczenia gotowej gumki wraz z tuszem w oprawie.
Proces, po krótkim wdrożeniu się w wykonywanie takiej pracy, zajmie nie więcej niż kilka – kilkanaście minut.
Nowoczesne automaty stemplarskie nie tylko dla profesjonalistów
Choć po maszyny do produkcji pieczątek sięgają przede wszystkim firmy usługowe, które oferują swoim klientom wyrabianie stempli, szeroka gama naświetlarek znacznie zwiększa zakres ich wykorzystania. Z maszyn błyskowych, oferowanych np. przez firmę Modico, korzystają również większe firmy – produkując potrzebne im na bieżąco stemple samodzielnie. To możliwe, ponieważ urządzenie można podłączyć do standardowego sprzętu biurowego, a naświetlarka zajmuje niewiele miejsca. Inwestycja szybko się zwraca, a przedsiębiorstwo przyspiesza dzięki niej wyrabianie potrzebnych stempli.
Jak widać, obecnie proces wytwarzania pieczątek stał się niezwykle prosty, komfortowy i ekonomiczny. Warto więc przyjrzeć się bliżej omawianym technologiom i skorzystać z nich.