Jesteś nowym posiadaczem ubezpieczenia OC? A może dopiero planujesz jego zakup lub korzystasz z tej samej oferty od wielu lat i nie zastanawiałeś się nad zmianą aż do teraz? Zobacz, jakie wątpliwości na temat OC mieli kierowcy tacy jak Ty. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Podziel się nimi z bliskimi, jeśli także są niepewni.
Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC?
Ponieważ OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, jako posiadacz pojazdu mechanicznego jesteś zobowiązany do jego wykupienia. W przypadku nabycia nowego auta z salonu lub nieubezpieczonego pojazdu z komisu ostatecznym dniem zakupu OC jest dzień rejestracji. Później za zwłokę grozi Ci kara pieniężna. Z kolei po zakupie auta używanego możesz korzystać z OC po poprzednim właścicielu aż do wygaśnięcia. Pamiętaj, by przed wygaśnięciem wykupić nowe.
Czy istnieje maksymalna kwota odszkodowania OC?
Oczywiście, istnieje maksymalna kwota odszkodowania. Nazywa się ją sumą gwarancyjną OC. Dokładnie jest to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za spowodowany przez kierowcę wypadek. W przypadku szkody na osobie jest to 5 000 000 euro, a na mieniu 1 000 000 euro. Dowiedz się, czym dokładnie jest suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC.
Czy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania z OC?
Nie ma sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci osobie poszkodowanej należnych pieniędzy na leczenie, naprawę samochodu czy innego rodzaju wsparcie (holowanie, przegląd techniczny itd.). Jeśli jednak sprawca złamał umowę – np. doprowadził do szkody pod wpływem alkoholu lub prowadził pojazd bez stosownych uprawnień – dojdzie do sytuacji regresu ubezpieczeniowego. Oznacza, że ubezpieczyciel zażąda od sprawcy zwrócenia pełnych kosztów, jakie poniósł w ramach pomocy poszkodowanemu. W efekcie za likwidację wszystkich szkód sprawca zapłaci sam.
Gdzie znaleźć najtańsze OC?
Taniego OC szukaj w internecie. Znajdź porównywarkę ubezpieczeń, zwaną również kalkulatorem OC. Wpisz swoje dane, by system mógł je przetworzyć i na ich podstawie obliczyć przysługujące Ci zniżki. Po kilku sekundach otrzymasz bezpłatną listę towarzystw ubezpieczeniowych, ich ofert oraz rzeczywistych cen polis. Możesz z jednej skorzystać, ale nie musisz – użycie porównywarki do niczego nie zobowiązuje. Podane dane są bezpieczne, więc o nie również nie musisz się martwić.
Dlaczego znajomi płacą za OC mniej?
Cena ubezpieczenia OC zależna jest od bardzo wielu składników. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę dane Twoje i samochodu, a także historię jazdy. Liczy się to, w jakim jesteś wieku, jaki jest Twój stan cywilny, gdzie mieszkasz, jak dawno zrobiłeś prawo jazdy, czy Twój samochód jest stary i jak pojemny ma silnik. To tylko część z aspektów, na podstawie których wylicza się zniżki OC. Jako młody kierowca dostaniesz gorszą (droższą) ofertę niż Twoi starsi koledzy zza kółka. Podobnie zapłacisz więcej, jeśli w poprzednim okresie ochronnym doprowadziłeś do kolizji, wypadku lub jakiejkolwiek innej szkody drogowej.