Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, wbrew pozorom najwięcej włamań ma miejsce w przypadku mieszkań, a nie domów jednorodzinnych. Powstaje zatem fundamentalne pytanie: jak ustrzec się przed włamaniem i kradzieżą? Na szczęście sposobów na to jest wiele.
Najważniejsze kroki do zabezpieczenia mieszkania
Zabezpieczenie mieszkania jest znacznie łatwiejsze od zabezpieczenia domu. Wynika to z faktu, że w pierwszym przypadku dostęp do nieruchomości jest nieco bardziej ograniczony. Kluczowym miejscem, które należy zabezpieczyć, są drzwi wejściowe. Różne elementy zabezpieczeń przedstawione w niniejszym artykule i nie tylko znaleźć można na stronie https://ivolta.pl.
Przede wszystkim drzwi w mieszkaniu powinny być antywłamaniowe. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy jednak zachować czujność, gdyż produkt produktowi nierówny. W Polsce stopień odporności drzwi na niepożądane działania zaznacza się na sześciopunktowej skali. Im wyższą notę otrzymało dane skrzydło, tym wyższy stopień gwarantowanego bezpieczeństwa. Naturalnie mocniejsze modele to zwykle produkty droższe.
Przy wyborze drzwi warto także zwrócić uwagę na zamek. Jeżeli nie występuje w takiej formie, warto dodać kolejny rygiel, ale z elektromagnesem. Elektrozaczep będzie skutecznie uniemożliwiał otwarcie drzwi osobom niepożądanym. Polecaną czynnością jest zabezpieczenie progu. W wielu przypadkach, zwłaszcza w mieszkaniach w starszym budownictwie (tzw. wielka płyta), próg jest stosunkowo niski. Warto go zatem wypełnić i wzmocnić.
Zabezpieczenie okien, wnętrza i pozostałe sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa
Po zadbaniu o bezpieczne wejście do mieszkania nadchodzi czas na zabezpieczenie pozostałych miejsc. Bardzo istotnym elementem są okna, zwłaszcza jeśli mieszka się na parterze lub na pierwszym piętrze. W tym zakresie rozwiązań jest co najmniej kilka.
Polecanym zabezpieczeniem jest zakup okien antywłamaniowych. Podobnie jak w przypadku drzwi, występuje tu skala stopnia oferowanego zabezpieczenia, ale tym razem pięcioelementowa. Alternatywą będzie wybór okien z zamkiem wewnętrznym. Zamykanym tak oknom „profesjonalny” włamywacz również może sprostać, ale jak w każdym wypadku – straciłby bardzo dużo czasu i naraziłby się na wykrycie. W większości przypadków złodzieje na tym etapie rezygnują. Kolejnym zabezpieczeniem jest zakup specjalnych, zewnętrznych rolet antywłamaniowych.
Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu, można również skorzystać z usług profesjonalnej agencji ochrony. Jednak najpierw należy je przetestować. Jeśli po naciśnięciu przycisku ochrona faktycznie zjawia się w czasie do pięciu minut, to zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie.
Sprawdzonym sposobem jest zaznajomienie się z sąsiadami. W większości przypadków złodzieje przed atakiem nawet przez kilka dni obserwują swój cel. Jeśli zauważą, że ktoś mieszkanie odwiedza, ktoś w nim przebywa, mogą zrezygnować. Z pewnością na takiej przyjaźni zyskają także czworonodzy oraz domowe rośliny.