Strona głównaPracaJak napisać idealne CV?

Jak napisać idealne CV?

Curriculum Vitae to podanie, z którym boryka się każdy, kto zamierza podjąć pracę. Jak to zrobić, żeby było najatrakcyjniejsze dla pracodawcy? Przede wszystkim – nie należy się tego bać. Istnieje co prawda wiele stron na których znajdują się gotowe szablony, jednak warto wiedzieć, że pracodawcy mogą bardzo dobrze je znać a to właśnie pierwsze wrażenie i unikatowość sprawi, że być może wyróżnisz się z tłumu i to właśnie Ty zostaniesz zaproszony na rozmowę wstępną.

Co napisać w CV i jak to zrobić?

Przede wszystkim najważniejszą zasadą jest – pisz prawdę. Unikniesz nerwów podczas rozmowy i nikt nie zarzuci Ci niewiedzy. Prawda, to pierwszy klucz do sukcesu! Co jednak jeżeli posiadamy wykształcenie, które nie porywa na kolana, nasze doświadczenie jest znikome, lub nie znamy obcych języków? Wtedy uratować mogą nas nasze zainteresowania. To ważny punkt dla każdego pracodawcy, ponieważ każdy zainteresowania posiada i jest realna szansa, że Twoje zainteresowania będą choć częściowo zgadzać się z tym, co w wolnym czasie robi Twój przyszły Przełożony. Każdy właściciel firmy czytając Twoje CV podświadomie układa sobie w głowię pytania, które ewentualnie chciałby Ci zadać na rozmowie. Im więcej ich ma, tym rośnie jego ciekawość właśnie Tobą. Dlatego jeżeli napiszesz, że interesujesz się „muzyką” będzie to dla osoby zupełnie Ci obcej enigmatyczne i ogólnikowe – zdecydowanie lepiej napisać, że interesujesz się np. muzyką poważną a Twoim ulubionym kompozytorem jest Mozart (jeżeli oczywiście to prawda).

Wygląd CV z roku na rok inny.

Nie warto powielać utartych schematów. Dokument sporządzony przed kilkoma laty najprawdopodobniej nie będzie nadawał się współcześnie a przed napisaniem warto poszukać w Internecie bieżących schematów pisania CV i wzorować się na nich. Coraz częściej zdarza się, że przyszli pracownicy zaskakują Curriculum Vitale w formie audio, video, czy drukowanej na wzorzystym papierze. Wszystko zależy do jakiej firmy aspirujemy ale kreatywność zawsze możne zagwarantować nam sukces.

1 KOMENTARZ

  1. Rynek pracy jest niestabilny, a co do CV dobrze jest użyć jakiegoś generatora, niestety wielu młodych nadal tworzy je na własną rękę, co nie prezentuje się najlepiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read