Strona głównaFirmaJak działa oprogramowanie CAM?

Jak działa oprogramowanie CAM?

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez maszyn i urządzeń sterowanych komputerowo. To dzięki najnowszym technologiom jesteśmy w stanie szybko i precyzyjnie projektować i wykonywać obróbkę nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Oczywiście znacznie ma nie tylko jakość maszyny CNC oraz wykorzystywanych narzędzi kształtnych, ale również użytkowanego oprogramowania CAM. Dobre oprogramowanie CAM znacząco ułatwia realizację procesu produkcji.

Różne typy oprogramowania CAM

Na rynku dostępnych jest wiele typów programów CAM, które można dostosować do potrzeb konkretnej branży bądź najczęściej wykorzystywanego typu obróbki. Możliwy jest zakup programu, który posłuży do programowania zmechanizowanego cięcia płaskich arkuszy blachy. Takie rozwiązanie stanowi dla wytwórców i producentów ogromne wsparcie podczas plazmowego, laserowego czy paliwowo-tlenowego cięcia profilów, a także pracy przy użyciu strumienia wody.

Na polskim rynku dostępne są także rozwiązania wszechstronne i wyjątkowo elastyczne, umożliwiające najwyższe osiągnięcia w każdym typie obróbki (w 2D, 3D i w 5-osiach), a tym samym zapewniające zoptymalizowaną i ekonomiczną produkcję w wielu gałęziach przemysłu. Ponadto takie oprogramowanie CAM (oferowane m.in. tutaj) wyróżnia się wysokim poziomem automatyzacji i szerokimi możliwościami wykorzystywania inteligentnych strategii obróbki.

Oprogramowanie CAM przygotowuje plik CAD do cięcia i obróbki

Podczas przygotowań do procesu produkcyjnego ogromną rolę odgrywa program CAD. Oprogramowanie typu CAD wykorzystuje komputer do rysowania części i obiektów, dzięki czemu możliwe jest opracowanie szczegółowego modelu 2D lub 3D. Tak powstały plik CAD importowany jest do oprogramowania CAM, które z kolei współpracuje z maszyną CNC, a więc komunikuje się bezpośrednio z narzędziami kształtnymi maszyny i nimi zarządza. Śmiało można zatem powiedzieć, że oprogramowanie CAM przygotowuje plik CAD do cięcia i obróbki. Wyłapuje i koryguje błędy kształtu, pozwala na zastosowanie kompensacji szczelin, ustala kolejność cięcia, dodaje ścieżki wejścia i wyjścia. Osoba obsługująca program CAM może także wprowadzić zaawansowane parametry cięcia.

W przypadku nowoczesnych, elastycznych programów CAM, wiele procesów odbywa się automatycznie, a więc bez interwencji operatora maszyny CNC. Niektóre typy oprogramowania CAM mogą kontrolować i automatycznie ustawiać właściwie każdy etap procesu cięcia. W przypadku cięcia plazmowego mogą to być automatyczne ustawienia takich parametrów jak: natężenie prądu łuku, napięcie, wstępny przepływ gazu, przepływ cięcia, szybkość cięcia, wysokość cięcia czy też wysokość przebijania. Dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji dochodzi do znacznego uproszczenia pracy operatora i skrócenia czasu procesu produkcyjnego.

Zautomatyzowany proces cięcia arkusza blachy

Zwiększenie produktywności możliwe jest wtedy, gdy precyzyjna obróbka wyciętych kształtów odbywa się szybko, bezpiecznie i możliwie najniższym kosztem, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości powierzchni produktu. Zanim jednak przejdziemy do obróbki, mamy do czynienia z wycinaniem elementów z arkusza blachy. W operacjach cięcia arkuszy blachy oprogramowanie CAM realizuje kolejną istotną funkcję nazywaną rozmieszczaniem. Rozmieszczanie to nic innego jak efektywne układanie wielu kształtów części na płaszczyźnie. W przypadku rozmieszczania automatycznego, oprogramowanie wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni arkusza i minimalizację ilość ścinków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read