Strona głównaFinanseBrutto a netto - jak przeliczyć wynagrodzenie?

Brutto a netto – jak przeliczyć wynagrodzenie?

Na pewno nie raz słyszeliśmy o brutto i netto. Czy na pewno wiemy co one znaczą i jak je przeliczać? Nieznajomość tych słów może prowadzić do niepotrzebnych nie porozumień. Rozróżnijmy więc te dwa pojęcia.

Jak rozróżnić brutto od netto?

Wartość brutto wynagrodzenia ( inaczej płaca brutto) – to całkowita kwota naszego wynagrodzenia włącznie z wszelkimi kosztami takimi jak ubezpieczenie społeczne ( ZUS ), podatek dochodowy ( PIT ) oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Wartość netto wynagrodzenia ( inaczej płaca netto – to kwota, która pracownik dostaje od pracodawcy za wykonaną pracę po odliczeniu wszystkich składek i podatków wymienionych powyżej.

Jak wyliczyć wynagrodzenie brutto netto?

Jak wiec widać niektórzy mogą się zdziwić kiedy będą czekać aż na ich konto wpłynie ustalana kwota brutto a w rzeczywistości dostaną tylko kwotę netto. Aby uniknąć tej niemiłej niespodzianki należy znać te terminy. Dzięki temu będziemy mogli obliczyć ile tak naprawdę dostaniemy. Jeśli nie chcemy się zagłębiać w obliczenia na których moglibyśmy się pomylić możemy skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów internetowych, które zrobią to za nas. Obliczy on kwotę brutto i kwotę netto w zależności od tego co akurat jest nam potrzebne. Jeśli jednak chcemy wyliczyć nasze wynagrodzenie samodzielnie możemy to zrobić opierając się o podane definicję.

Jeśli mamy podaną kwotę brutto a chcemy znać kwotę netto odejmijmy od niej wszystkie składki i potrącenia. W drugą stronę będzie działać to bardzo podobnie, wystarczy do kwoty netto dodać wszystkie obciążenia i koszty, wynikiem będzie nasza kwota brutto. Wysokość składek możemy znaleźć w internecie, będą to wartości procentowe. Jeżeli mamy problem z obliczeniem na procentach możemy je zamienić na liczby. Przykładowo 11% = 0,11 a 9,76% = 0,0976.

1 KOMENTARZ

  1. Na umowach i ogłoszeniach o pracę podają zawsze kwotę brutto, a to jedna wielka ściema. Ładnie wygląda, ale z tego i tak dostaje się zaledwie połowę…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read