Aby stworzyć profesjonalny biznesplan, trzeba nad nim po prostu przysiąść. Wykazać się pracowitością i cierpliwością. Niektórzy jednak młodzi przedsiębiorcy wydają się być przerażeni ogromem czasu, jaki trzeba poświęcić na biznesplan. Rada jest dla nich jedna – uwierzcie, że poświęcony czas zwróci się Wam z nawiązką. Zobaczcie, jak wygląda biznesplan i jakie są jego zalety!
Co to jest biznesplan?
Biznesplan to dokument obejmujący ocenę opłacalności projektu gospodarczego. Składa się z opisu celów firmy z uwzględnieniem uwarunkowań rynkowych, finansowych, technologicznych czy marketingowych. Sporządzany jest często w celu uzyskania dofinansowania.
Jak przygotować biznesplan?
Jak wygląda biznesplan? Jak go stworzyć? – zastanawia się pewnie niejeden początkujący przedsiębiorca. Przede wszystkim musi on sobie odpowiedzieć na 4 podstawowe pytania:
-
Kto zamierza otworzyć firmę?
-
Jaki jest cel projektu?
-
Jak będzie ten cel realizowany?
-
Ile ów projekt będzie kosztować?
A oto 7 podstawowych części biznesplanu:
-
Streszczenie biznesplanu – zawiera najistotniejsze informacje dotyczące poszczególnych części planu finansowego. Jest wizytówką. Esencją projektu. Przykuwa uwagę i zachęca do dalszej lektury.
-
Charakterystyka firmy – obejmuje nazwę, formę prawną przedsiębiorstwa, przedmiot działalności, pełne informacje teleadresowe i charakterystykę właścicieli, a także historię firmę, jej misje i cele, otrzymane nagrody i certyfikaty.
-
Opis produktu – przedstawia cechy wyróżniające produkt na tle konkurencji, kanały jego sprzedaży, technologię wytwarzania produktu. Tworząc profesjonalny biznesplan nie możecie pomijać tego punktu.
-
Zarządzanie firmą i pracownicy – prezentuje kwalifikacje, wiek i doświadczenie kadry kierowniczej, strukturę organizacyjną i system komunikacji w przedsiębiorstwie, podział obowiązków w firmie, politykę płacową, itp.
-
Rynek i konkurencja – charakteryzuje branżę i panujące w niej tendencje, przedstawia segmentację rynku, typ klientów, bariery wejścia i wyjścia z rynku.
-
Plan marketingowy – przedstawia strategię cenową, koszt jednostkowego produktu lub usługi, rabaty, opis kanałów dystrybucji, formy reklamy i promocji, sposoby dotarcia do klienta, planowane kampanie reklamowe, sposoby kreowania pozytywnego wizerunku firmy.
-
Plan finansowy – obejmuje cele firmy i terminy ich realizacji, sposób osiągnięcia celów i czynniki wpływające na realizację planów.
Zalety biznes planu
A oto, co zyskujecie, tworząc profesjonalny biznesplan:
-
weryfikujecie swój pomysł – analizując projekt pod każdym względem. Dzięki czemu już na samym początku możecie z niego zrezygnować, nie ponosząc większych konsekwencji.
-
zyskujecie świadomość procesów ekonomicznych – nie każdy młody przedsiębiorca jest ekonomistą, ale tworząc biznesplan zyskuje większą ekonomiczną świadomość.
-
zyskujecie wiedzę – tworząc biznesplan zwiększacie wiedzę dotyczącą podstawowych pojęć ekonomicznych, branżowych.
-
porządkujecie zadania w firmie – określacie obowiązki całego zespołu.
-
przepowiadacie przyszłość – zyski z prowadzenia firmy nie pojawiają się od razu, ale sporządzając profesjonalny biznesplan macie szansę oszacować, kiedy to się stanie.
-
budujecie zaufanie – plan finansowy firmy pomaga otrzymać wsparcie finansowe z dotacji, pożyczki czy kredyty.
-
identyfikujecie swoje mocne i słabe strony – zyskując szansę pracy nad sobą i swoim biznesem
Czy wiecie już jak wygląda biznesplan i po co się go przygotowuje? A może macie jakieś inne pytania? Jeśli nadal nie wiecie jak napisać biznesplan w sposób profesjonalny, zwróćcie się do specjalistycznej firmy.