Strona głównaFirmaDo czego przyda się laminator w biurze?

Do czego przyda się laminator w biurze?

Zdecydowałeś się na wykonywanie wolnego zawodu i chcesz przygotować stanowisko do pracy w domu? A może założyłeś własną firmę i szukasz informacji dotyczących urządzania biura: domowego bądź w wynajętym lokalu? Jednym ze sprzętów, które mogą Ci się przydać, jest laminator. Sprawdź, do czego służy i kto powinien rozważyć zakup. Przygotuj się do pracy we własnym biurze!

Czym jest laminator?

Zacznijmy od podstaw, czyli odpowiedzi na pytanie, czym w ogóle jest laminator. To popularne narzędzie biurowe, dzięki któremu możesz zalaminować – czyli zabezpieczyć plastikową obwolutą – różnorodne materiały. Przede wszystkim laminuje się papier, np. dyplomy, certyfikaty czy świadectwa, ale nowoczesne modele mogą laminować także karty.

Laminowanie to sposób na zabezpieczenie papieru, a jednocześnie obramowanie go. Plastik chroni przed wilgocią, porwaniem, zmianą koloru. Dodatkowa zaleta to zabezpieczenie przed sfałszowaniem dokumentu.

Jak działa laminator?

Wybrany do zabezpieczenia papier wkłada się do laminatora z wkładami: pojedynczymi arkuszami cienkiej folii. Po włączeniu urządzenie powleka kartkę owymi arkuszami i zgrzewa na stałe. Może to robić albo na zimno, czyli metodą dociskową, albo na gorąco.

Laminatory wykorzystuje się nie tylko w domowych biurach czy gabinetach, ale także w większych zakładach pracy oraz instytucjach publicznych. Zabezpieczyć w nich można zdjęcia, identyfikatory, legitymacje, karty dostępu, kartki z informacjami oraz kwalifikacjami, nagrodami, wyróżnieniami.

Laminatory – rodzaje

Urządzenia do laminowania dostępne są w kilku rodzajach, które różnią się sposobem zabezpieczania materiałów. Przykłady to:

  • laminator stały, czyli model do wykonywania laminacji zarówno na zimno, jak i na gorąco,
  • laminator na zimno, w którym klej aktywowany jest metodą dociskową,
  • laminator na gorąco, czyli działający w oparciu o metodę przemysłową. To model bardziej zaawansowany od powyższego.

Poza tymi typami urządzeń możesz spotkać laminator płynny do zabezpieczenia dokumentów o nietradycyjnej, znacząco większej powierzchni, np. banerów. Laminator ręczny wymaga większego wkładu pracy od użytkownika, automatyczny zaś działa sam, wystarczy go włączyć.

Niszczarka do niszczenia dokumentów laminowanych

Zalaminowane dokumenty – tak jak i te zwykłe, papierowe – wymagają czasem zniszczenia. Byś nie musiał ciąć ich nożyczkami własnoręcznie, w domowym biurze czy gabinecie Twojej firmy przyda się niszczarka. Ale uwaga! Nie każde urządzenie do niszczenia poradzi sobie z cięciem plastiku. Przeczytaj w specyfikacji, czy laminowany papier nie uszkodzi Twojego modelu.

Z kolei podczas wybierania laminatora weź pod uwagę wydajność: czas laminowania pojedynczego dokumentu oraz długość pracy bez przerwy. Jeśli laminujesz tylko od czasu do czasu, możesz kupić produkt ze średniej półki. Wybierz droższy, jeżeli chcesz zabezpieczać dane często i długo, a jednocześnie sprawnie. Upewnij się też, że urządzenie obsługuje format, na którym Ci zależy. A4 to standard, jednak coraz więcej modeli świetnie radzi sobie również z A3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read