Strona głównaFinanseCzy warto odejść z pracy i przejść na freelancing?

Czy warto odejść z pracy i przejść na freelancing?

Marzysz o tym, żeby być własnym szefem? Męczy Cię praca na etat i chcesz sam decydować o tym, kiedy pracujesz, kiedy masz urlop, a kiedy przerwy?

Chcesz zarabiać w domu i samemu podejmować decyzję o tym, z którymi klientami pracujesz? Freelancing prawdopodobnie jest więc Twoim marzeniem, jednak zanim podejmiesz tę decyzję i wypłyniesz na głębię, warto się chwilę zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Co możesz zyskać?

Są pewne zalety freelancingu, które są bardzo kuszące. Przede wszystkim, jeśli jesteś osobą introwertyczną, możesz odkryć, że dużo wygodniej jest Ci się skupić będą w domowym zaciszu. Możesz być blisko swojej rodziny, w pełni dyspozycyjny w razie nieprzewidzianych sytuacji, jednocześnie zarabiając pieniądze. Jako freelancer sam decydujesz o tym, z kim współpracujesz i w jakim wymiarze.

Będąc samemu sobie szefem, możesz też zarobić znacznie więcej, niż pracując w firmie, choć warto w tym przypadku liczyć się z tym, że zarobki wahają się dużo bardziej. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że samemu trzeba zadbać o wszystkie składki, to taki układ prawdopodobnie na dłuższą metę będzie bardziej opłacalny. I choć wiele ludzi twierdzi, że jest to mniej pewna forma zatrudnienia, w dzisiejszych czasach firmy zatrudniają pracowników na dużo gorszych warunkach niż kiedyś, dlatego pod tym względem nie będzie dużej różnicy, jeśli będziesz na swoim.

Jak zacząć?

Jeśli już jesteś przekonany o tym, że chcesz zostać freelancerem i chcesz rzucić wszystko, poradzimy jednak w tym momencie, byś na chwilę przystopował. Oczywiście, na dłuższą metę może Ci się to bardziej opłacać, ale tylko pod warunkiem, że dobrze to rozegrasz.

Zanim przejdziesz w pełni na freelancing, postaraj się połączyć swoją zwykłą pracę na etat z dodatkowymi zleceniami. Możesz korzystać z wielu różnych platform, np. Upwork, by zarobić coś nadprogramowo, jak również budować relacje z potencjalnymi przyszłymi klientami. Jest to niesamowicie istotne z dwóch względów. Po pierwsze, nie masz żadnej gwarancji, że od razu po zrezygnowaniu z pracy na etat otrzymasz jakiekolwiek zlecenia. Warto więc uzbierać trochę pieniędzy. chociażby wysokość trzech Twoich miesięcznych pensji, by mieć pewność, że przez jakiś czas po wyjściu na głębie uda Ci się utrzymać. Po drugie, relacje, które zbudujesz z klientami na tym etapie mogą zaprocentować, otwierając Ci wiele drzwi na przyszłość, dzięki czemu szybciej będziesz już całkiem na swoim.

Czy więc rzeczywiście warto odejść z pracy i przejść na freelancing? Jeśli to jest coś, co naprawdę chcesz robić i odpowiednio się do tego przygotujesz, to zdecydowanie jest to opcja dla Ciebie. Rozglądaj się za opcjami już teraz i spełniaj swoje marzenia o karierze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read